سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی

ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری 1403 همچنان پرحاشیه و جنجالی پیش می‌رود.

زمان زیادی تا هشتم تیرماه حساس ترین رویداد سرنوشت ساز کشور و برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده و ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری، با دستور وزیر کشور از ۸ صبح پنج شنبه -۱۰ خرداد ۱۴۰۳- آغاز و این مارتن ۵ روزه تا ساعت ۱۸ دوشنبه چهاردهم خرداد ادامه دارد.

براساس نظر سنجی ها تصور یک‌حضور حداکثری تاریخی دور از انتظار نیست حضوری که به گفته میراحمدی بیش از ۷۰ درصد برآورد می شود.

با توجه به اینکه این روزها همه در غم از دست دادن هشتمین رئیس جمهور سوگوارند، موج انتخاباتی در کشور هنوز جان‌ نگرفته و کارزار انتخابات، شور و نشاط بایسته‌ی دوره‌های پیشین را ندارد ولی براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی فضای انتخابات در وزارت کشور هر چند سوت وکور اما حاکم است و جریان های مختلف سیاسی نمایندگان خود را روانه ستاد انتخابات می‌کنند تا شاید تنور انتخابات گرم شود و کم کم لیست اسامی ثبت‌نام‌کننده ها در حال تکمیل است.

در دو روز ابتدایی چهره‌های مختلف سیاسی در وزارت کشور حضور یافتند و البته نام های‌ مختلف دیگری هم به عنوان نامزد های احتمالی در فضای سیاسی کشور بر سر زبان ها افتاده، برخی چهره ها به صراحت از قصد خود برای حضور در انتخابات سخن گفته اند، برخی هم هنوز از تصمیم خود برای ورود به میدان رقابت صحبتی نکرده وچراغ خاموش در حال ارزیابی شرایط هستند.

با این حال بازار گمانه زنی ها در فضای رسانه داغ است و تحلیل و تفسیرهای زیادی حول محور کانادا ها مطرح می شود و به نظر می‌رسد چهره های نام آشنای زیادی در این میدان سرنوشت ساز نقش‌آفرینی کنند. تاکنون شاهد حضور ۳ نفر از گزینه‌هایی هستیم که پیش از این احتمال حضور آنها در رسانه‌ها داده می‌شد.

امسال شکل و شمایل انتخابات با توجه به تمهیدات اندیشیده شده توسط وزارت کشور، با سایر ادوار متفاوت است و نظم و رسم خاصی به خود گرفته، به نظر می رسد برخی ضعف های قانونی که طی سنوات گذشته مغفول مانده بود در دست ترمیم است زیرا فقط داوطلبانی می‌توانند وارد محل اصلی ثبت‌نام شوند که واجد شرایط ۱۲ گانه اطلاعیه شماره یک وزارت کشور باشند، با این تمهیدات برخلاف دوره‌های گذشته دیگر از ثبت‌نام‌های پرحاشیه و ازدحام بی‌دلیل افراد در ستاد انتخابات کشور خبری نیست.

گرچه دو روز اول‌ثبت نام ها از نظر تعداد داوطلبین فضای نسبتا آرامی بر وزارت کشور حاکم بود ولی بازار حاشیه ها داغ بود و توجهات را به خود جلب کرد.

بازماندگان بهارستان در سودای ریاست جمهوری

به گزارش ایرنا، چراغ روز اول انتخابات را محمدرضا صباغیان، نماینده بهارستان روشن کرد و چهره هایی همچون عباس مقتدایی، مصطفی کواکبیان، قدرتعلی حشمتیان و سعید جلیلی، از جمله افراد حائز شرایط ثبت‌نام تشخیص داده شدند.

در دومین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، ۲۴ نفر وارد ستاد انتخابات شدند که با بررسی مدارک نهایتا ۴ داوطلب واجد شرایط ثبت‌نام تشخیص داده شدند؛ علی اردشیر لاریجانی، محمود احمدی بیغش، محمد خوش‌چهره و عبدالناصر همتی.

با اسنپ یا تپسی!

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

با اسنپ یا تپسی سوالی که علی لاریجانی در بدو ورود با آن مواجه و همین سبب شد تا اولین حاشیه روز دوم به نام او سند بخورد.

رئیس سه دوره پیشین مجلس شورای اسلامی برای سومین بار قصد ورود به پاستور را کرده؛ اولین‌ بار در سال ۱۳۸۴ بود که شکست خورد، دومین حضورش هم در سه سال پیش اتفاق افتاد که از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد و این ردصلاحیت در انتخابات سال ۱۴۰۰ نیز در کارنامه وی درج شد.

علی لاریجانی نیمه شب پنج شنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس مسیر رفتن از منزل خود و به دو مقصد (۱. ساختمان وزارت کشور و ۲. ساختمان پاستور واقع در نهاد ریاست جمهوری) را مشخص کرد و نوشت «بدون شما به مقصد نمی‌رسیم»، این توئیت واکنش های زیادی در شبکه‌های اجتماعی برپا کرد.

اما حاشیه‌های این توئیت که با واکنش وزرای قبلی و نمایندگان فعلی همراه بود، به فضای مجازی محدود نماند و در نخستین دقایقِ روزِ دومِ ثبت‌نام و همزمان با حضور این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تالار کشور، بساط سوالات خبرنگاران را نیز فراهم کرد. یکی از خبرنگاران حاضر در تالار کشور از لاریجانی پرسید که «با اسنپ آمدید یا تپسِی؟» که لاریجانی از پاسخ طفره رفت و گفت: چیز های مهم تری در آن توئیت بود.

کاربری در واکنش به این توییت لاریجانی نوشت: خدا رحمت کند شهید رئیسی را که وقتی پای مردم وسط بود خود پشت فرمان می‌نشست. مردم ولی نعمت شما هستند نه راننده اسنپتان! مردم خادم می‌خواهند نه ارباب!

همچنین داوطلب نامزدی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سخنرانی رسمی خود، وعده حضور افراد کاربَلَد و توانا در دولتش را داد.

از دیگر حاشیه های حضور لاریجانی در ساختمان فاطمی عکس صفحه اول شناسنامه وی بود که نشان می‌داد لاریجانی متولد کشور عراق است، این عکس بیش از سخنرانی او در تالار کشور مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

ارتفاع ِپَست لاریجانی…

حاشیه های لاریجانی به همینجا معطوف نمی ماند، لاریجانی که گویا بنای اعلام برنامه‌های انتخاباتی خود در شبکه اجتماعی ایکس را دارد، ۴ ساعت بعد از ثبت‌نام در توئیتی دیگر از شعار انتخاباتی خود رو نمایی کرد و نوشت: «برای عبور از موانع باید از روش‌های منسوخ #ارتفاع_بگیریم .. ملت قوی، دولت زمینه‌ساز». استفاده از این هشتگ با حاشیه‌های بسیاری همراه بود و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی استفاده از هشتگ را بی‌اخلاقی و توهین به رئیس‌جمهور شهید با استفاده از واژه «ارتفاع نگیریم» برداشت کردند.

برخی وی را به اخلاق‌مداری و عدم تخریب رقبا تشویق کردند و نوشتند با طعنه و کنایه دستاوردهای بزرگ دولت را کمرنگ نکنید.

کیهان هم در واکنش به لاریجانی نوشت: «آقای لاریجانی در سخنرانی خود هنگام ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفته‌اند: «برای عبور از موانع، باید از روش‌های منسوخ، ارتفاع بگیریم»….اما افتادن در تله برجام و برجامیزاسیون آمریکا و انگلیس، ارتفاع پست بود؛ پست‌ترین ارتفاع!»

دامنه این واکنش‌ها به قدری گسترده شد که لاریجانی در توییتی دیگر نوشت: «ارتفاع بگیریم یک راهبرد برای طی کردن مسیر است. برای رشد و توسعه کشور باید از مباحث تخریبی و سلبی ارتفاع بگیریم و برای یکبار هم که شده فضای انتخاباتی را معطوف به ترسیم مشکلات مردم و ارائه راه حل‌های واقعی آنان کنیم. شهیدان خدمت در راه وطن جان خود را برای اعتلای همین راهبرد گذاشتند. یاد و نام بلندشان گرامی و اندیشه اهریمنان و سوء استفاده کنندگان از نامشان ناکام.»

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس هشتم و یازدهم و استاندار خراسان شمالی در دولت دهم که از ورود به مجلس دوازدهم باز ماند، دومین ثبت‌نامی روز دوم انتخابات بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم حرف زیادی برای گفتن نداشت و کوتاه و مختصر ابراز امیدواری کرد که با خدمتگذاری مردم بتواند به آنچه که در قانون اساسی آمده عمل کند.

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

به اصرار ِ رفقا

«محمد خوش‌چهره» دیگر چهره ناکام انتخابات مجلس، البته در دور یازدهم بود که خود را برای حضور در هشتمین انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده است.

حضور این نماینده دور هفتم مجلس شورای اسلامی نیز بدون حاشیه نبود؛ وی در ابتدای ورود به ستاد انتخابات کشور متوجه شد که شناسنامه‌اش را فراموش کرده است لذا منتظر ماند، پس از مدتی کوتاه شناسنامه‌اش به دستش رسید و فرایند ثبت‌نام آغاز شد.

محمد خوش‌چهره از دلایل حضورش در انتخابات گفت و بیان داشت: یکی از دلایل‌ام بنا به تقاضای گسترده دوستان و علاقه‌مندان برای حضور در عرصه انتخابات و حل مسائل ملی است.

لرزش چشم یا دست!

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

«عبدالناصر همتی» آخرین داوطلب روز دوم انتخابات و البته پرحاشیه ترین کاندید تا اینجا بود. حضور رئیس کل اسبق بانک مرکزی که در دور سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری تنها ۱۰ درصد آرای مردم را به خود اختصاص داده بود، از بدو ورود با حاشیه‌های بسیاری همراه بود.

نامزد ِ پر حاشیه…

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

از ادوار گذشته ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری مرسوم است که داوطلبان پس از حضور در ستاد انتخابات کشور، صفحه اول شناسنامه خود را به سمت عکاسان و خبرنگاران می‌گیرند. همتی با دستانی لرزان شناسنامه جلد قرمز خود را که به گفته وی فرصت تعویض آنرا نداشته است، به سمت خبرنگاران گرفت، لرزش دستان وی انقدر زیاد بود که یکی از خبرنگاران به او گفت: «چرا دستت می‌لرزد» و همتی نیز در پاسخ لرزش دستانش را انکار و تاکید کرد: «دست من نمی‌لرزد، چشم تو می‌لرزد!»

حضور عبدالناصر همتی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در حالی است که وی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، با اقبال خوبی از سوی مردم مواجه نشد و تنها با اخذ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار رای جایگاه سوم را به خود اختصاص داد. حال و با توجه به شکست سنگین دور قبل، اما و اگرهای بسیاری نسبت به اقبال مردم نسبت به برنامه‌های همتی مطرح شده است و هنوز مشخص نیست که آیا همتی در این دوره چه برنامه عملیاتی جدیدی در سر دارد یا بنا دارد راه گذشته را در پیش گیرد؟

البته چندان هم نمی‌توان به تغییر برنامه‌های رئیس کل سابق بانک مرکزی امیدوار بود. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «آقای رئیسی هیچ‌وقت رقیب من نبوده و الان هم اگر مردم پای صندوق رای بیایند و رای دهند من رقیبی ندارم!»

یکی دیگر از حاشیه های همتی مربوط به ویدیویی است که از وی در فضای مجازی دست به دست شد، همتی پس از درج اثر انگشت، در این ویدیو سعی دارد با آب دهان جوهر به جامانده را از انگشت خود پاک کند و سعی و تلاش او سوژه کاربران شد.

همتی که در این دوره از وی به عنوان کاندیدای پوششی نام برده می شود در پاسخ به ایرنا گفت: بنا دارم تا آخر بمانم!

وزنِ سنگینِ نمایندگان پیشین و فعلی مجلس در روز اول ثبت‌نام‌ها

در روز نخست ۳۳ نفر در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند که از این میان پنج نفر شامل محمدرضا صباغیان، عباس مقتدایی، مصطفی کواکبیان، قدرتعلی حشمتیان و سعید جلیلی، حائز شرایط ثبت‌نام تشخیص داده شدند؛ چهار داوطلب اول نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی بودند و سعید جلیل، آخرین داوطلب نیز با همراهی یکی از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی پا به عرصه انتخابات گذاشت.

از بهارستان تا پاستور…

صباغیان نخستین کسی بود که حائز شرایط بود؛ نماینده دوره یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی، هدف اصلی خود از حضور در انتخابات را اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادی کشور اعلام کرد.

«مصطفی کواکبیان» دبیرکل حزب اصلاح‌طلب مردم سالاری به عنوان دومین ثبت‌نام کننده در جمع خبرنگاران حاضر شد؛ نماینده دور هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی، تحقق جمهوریت، لغو تحریم‌ها و ارتباط با همه دنیا به جز رژیم صهیونیستی، تقویت ارزش پول ملی، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون را پنج برنامه‌ اصلی خود در قامت رئیس‌جمهور چهاردهم برشمرد و روشن شد که سودای تشکیل «دولت مردم‌سالار» با شعار «صداقت با مردم» را در سر می‌پروراند.

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

مقتدایی خوارسگانی که نمایندگی حوزه انتخابیه اصفهان و ورزنه در دوره‌های نهم، یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد، به عنوان سومین ثبت‌نام کننده، «ایرانِ ما» را شعار انتخاباتی خود اعلام کرد. حشمتیان رئیس خانه احزاب و دیگر نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در پشت تریبون، گفت که آمده که «دولتِ رفاه» را تشکیل دهد.

و اما «سعید جلیلی» آخرین کسی بود که در روز نخست ثبت‌نام خود را کامل کرد و خود را ادامه‌دهنده «راهِ خدمت» خواند؛ این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نیز با شعار «جهادِ بزرگ برای جهشِ ایران» نامزد انتخابات شده اما سرانجام به نفع آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور شهید، عرصه رقابت انتخابات را ترک کرده بود.

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

البته میدان ثبت‌نام انتخابات روز اول نیز خالی از حاشیه نبود؛ هواداران «سعید جلیلی» با در دست داشتن بنرهای حمایتی، پیش از ورود وی به خیابان منتهی به ساختمان وزارت کشور انتظار وی را می‌کشیدند. «امیرحسین ثابتی» نماینده مردم تهران در مجلس دوازدهم، عضو مجمع تشخصیص مصحلت نظام را همراهی می‌کرد؛ ثابتی در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا حمایتش از یک نامزد انتخابات مشکل‌ساز نخواهد بود؟ گفت: کسانی که قانون را به ضدقانون تبدیل می‌کنند همان کسانی هستند که سال ۹۶ وقتی آقای ظریف در قامت وزیر امور خارجه به صورت غیرقانونی در کنار روحانی سخنرانی کرد، سکوت کردند.

بهار داغِ انتخابات/ حاشیه های همتی رکورد زد؛ ارتفاعِ پَست لاریجانی+ بروزرسانی

ادامه دارد….

کدخبر 1409
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir