سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

شب انتخابات از دولت آینده چه می‌خواهیم؟

انتخابات ریاست جمهوری 1403
ورای اینکه رأی بدهیم یا به چه کسی رأی بدهیم، فضای موجود باعث شده انتظارات گروه‌های مختلف از دولت بعدی، بار دیگر در محافل مختلف مطرح شود.

تمام فضای کشور را تب انتخابات به شکل غریبی فراگرفته است. اما ورای اینکه رأی بدهیم یا به چه کسی رأی بدهیم، این فضا باعث شد انتظارات گروه‌های مختلف از دولتی که بخواهد سر کار بیاید، بار دیگر در محافل اجتماعی و حرفه‌ای و نیز در گروه‌های دوستانه یا خانوادگی مطرح شده و ایشان بار دیگر به خودشان و به دولت یادآور شوند که چه عملکردی را از دولت آینده در زمینه‌های مختلف خواستارند.

واقعیت این است که خواسته‌ها آن‌قدر زیادند که همه مردم به کمتر نیز راضی شده‌اند. بسیاری از نخبگان و روشنفکران در همه گروه‌های سنی را می‌بینیم که می‌گویند ما فقط می‌خواهیم بدون مزاحمت زندگی کنیم.

مردم عادی هم به برابری و احترام در برابر قانون دلخوش‌اند. می‌خواهند شهرهای‌مان بیش‌از‌این متراکم نشوند. مثل بقیه دنیا بتوانیم در شهرهای شلوغ هوای پاک تنفس کنیم. اگر ماشین نداریم (۴۴ درصد مردم) باکی نیست، نگذارید در پیاده‌رو خیابان‌ها زیر چرخ موتورسیکلت‌های بی‌قانون له شویم. می‌گویند خانه‌های اجتماعی و حمل‌ونقل عمومی و یک اشتغال ساده و کار بخور و نمیر حق ماست.

بدیهی است اینها همه مستلزم یک حکمرانی خوب از سوی دولت، پلیس و شهرداری‌هاست. مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی (هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست‌بوم، از وظایف دولت است. و اگر جمعیت هم بخواهد طبق تجربه ۵۰ سال اخیر افزایش یابد، ناچاریم در شهرها و در بخش صنعت و کشاورزی کنترل‌هایی را بر مصارف آب و انرژی اعمال کنیم (بر چاه‌های عمیق پرشمار، سیستم‌های کهنه و فرسوده  سرمایشی-گرمایشی و…).‌ پس افزایش ظرفیت‌ها  و توانمندی‌های ساختاری و تکنولوژیک از طریق آموزش و واردکردن دانش جدید و وسایل بهره‌وری از آن، اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

اینها همه ضروری است با ایجاد امکانات واقعی و جلب مشارکت و همراهی مردمی همراه باشد تا این برنامه‌ها روی زمین نمانند و به تحقق نزدیک شوند.

این روزها دوباره گفته می‌شود که ایجاد نظام‌های یکپارچه مدیریتی از ضرورت‌های تحقق چنین اهدافی برای دولت است. مثلا نظام یکپارچه مدیریت ملی محیط زیست‌ یا مدیریت یکپارچه شهری؛ یعنی اینکه همه نهادهای دولتی مسئول بتوانند در یک سیستم و شبکه هماهنگ و همخوان با هم کار کنند. وزارت نیرو بیهوده بر رودخانه‌ها سد نزند. تجربه بودجه‌های عظیم و تورم‌زای مسکن دوره آقای احمدی‌نژاد تکرار نشود. بودجه‌ریزی‌های از پایین (سطح محلی) و همراه با تصمیمات مردمی مکمل برنامه‌های رسمی دولتی باشند. خلاصه اینکه مواظب باشیم گاف‌هایی که تا امروز باعث هدر‌رفتن بودجه‌های عمرانی شده‌اند، تکرار نشوند و اصلاح شرایط زیستی به‌ منظور برخوردارکردن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین‌نسلی هدف قرار گیرد.

روش‌های رسیدن به اهداف مزبور بی‌شک می‌تواند مستلزم تغییر در دیدگاه‌های معمول و جاری باشد. هفته گذشته همین‌جا صحبت از کشیدن ترمزها کردم. حال باید پرسید این ترمزها را چه کسانی باید بکشند؟ بله، مسئولان دولتی و خود مردم.

سیستم‌های پیشگیری از انواع آلودگی‌های غیرمجاز و الزام آنان که سر باز می‌زنند، به جبران خسارت. پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب، خاک، آلودگی‌های صوتی، امواج و اشعه‌های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست‌محیطی در قوانین و مقررات، برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمین. تهیه اطلس زیست‌بوم کشور و حفاظت و احیای منابع طبیعی تجدیدپذیر آسیب‌دیده اعم از دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی به‌ویژه حیات وحش.

روشن است که اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع مشکل است؛ اما یک مدیریت حفاظتی می‌تواند با تکیه بر مسائلی مانند تغییرات اقلیمی و تهدیدات زیست‌محیطی نظیر بیابان‌زایی، ریزگردها، خشک‌سالی و… با توجه به اولویت‌ها مدیریت کند. مدیریت پسماندها و پساب‌ها نیز از اولویت‌های دوره آتی توسعه باید باشد.

در این وضعیت بحرانی چگونه می‌توانیم به لزوم تغییر الگوی تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی و بهینه‌سازی الگو‌های مصرف (آب، منابع، غذا، مواد و انرژی) بی‌اعتنا بمانیم؟ توسعه حمل‌ونقل عمومی سبز و غیرفسیلی ازجمله برقی و افزایش حمل‌ونقل همگانی به‌ویژه در کلان‌شهر‌ها از راه‌حل‌های واجب است. بدیهی است که تعادل‌بخشی و حفاظت، چه در زمینه محیط زیست طبیعی و چه در زیست‌بوم مصنوع شهری، کاری است که بدون اخلاق و وجدان ملی، بدون مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانه و تجارب سازنده بومی در زمینه‌‌های مختلف محقق نخواهد شد. و این کار مستلزم گسترش سطح آگاهی و آموزش دانش و بینش زیست‌محیطی به جامعه شهری و روستایی و تقویت فرهنگ روزمره مردم در این زمینه‌هاست.

شکی نیست که در برنامه‌ریزی و اداره شهر پیش‌گرفتن اصل حاکمیت قانون و شفافیت قطعا به بهبود اوضاع خواهد انجامید. مردم ساکن شهرها و پهنه‌های وسیع حاشیه شهرها اگر در مدیریت فضای زندگی خود به مشارکت فرا‌خوانده شوند، مسلما خواهند توانست از شهرداری‌ها تا استانداری‌ها را در مدیریت امور همراهی کنند. این کار مستلزم افزایش اختیارات شوراها و شهرداری‌ها برای برنامه‌ریزی، نظارت و مدیریت کارآمد شهری است.

متأسفانه توزیع نامحدود زمین و افزایش بی‌رویه محدوده شهرها‌ که این روزها زیاد مطرح شد، می‌تواند عواقب خوشی نداشته باشد. در جهان امروز تصمیم‌ها گرفته نمی‌شوند، بلکه به صورت مشارکتی و تعاملی ساخته می‌شوند. می‌توان گفت دوره پاسخ‌دادن به مسائل شهری یا سازمانی بدون مشارکت ذی‌نفعان، آگاهان، اهالی و رهگذران به پایان رسیده است. شکل و مدل شیوه‌های تصمیم‌گیری مهم است. دیگر بچه‌ها هم بی‌چون‌و‌چرا به حرف بزرگ‌تر گوش نمی‌دهند. باید قبول کنیم که شیوه‌های هم‌آفرینانه و مشارکتی راهی برای طراحی راه‌حل‌های پاسخ‌گویی دولت آینده است…

ترانه یلدا/ روزنامه شرق

کدخبر 6168
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir