سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

یادداشت عباس عبدی: نگران هستم، پس نامزد می‌شوم!

یادداشت عباس عبدی درباره نامزدهای ریاست جمهوری 1403
عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، معتقد است نامزدهای انتخابات باید موضع خود را درباره وضعیت کنونی کشور و میزان اختیارات رییس‌جمهور روشن کنند.

به گزارش انتخابات ۱۴۰۳ عباس عبدی در یادداشتی با عنوان «نگرانم، پس نامزدم» در روزنامه اعتماد نوشت:

يك گزاره تكراري در هنگام اعلام نامزدي «ابراز نگراني نسبت به سرنوشت ايران و كشور» بود.

البته طبيعي بود كه برخي از نامزدهاي شاخص اصولگرايان و حاميان وضع موجود از اظهار اين گزاره اجتناب كنند، ولي در مجموع اين رويكرد نزد اغلب نامزدهاي اصلي رايج بود.

شايد متوليان رسمي امور، چنين رفتاري را توجيه كنند كه اينها حرف‌هاي انتخاباتي است و با هدف جلب رأي گفته مي‌شود و واقعيت ايران را نمي‌گويد. فرض كنيم چنين باشد. چرا بايد نظر مردم را از طريق اين شعار به دست آورد؟

اگر مردم، همراه با اين شعار و معتقد به آن نباشند، طبيعي است كه كسي به آن توجه نخواهد كرد. مثل تبليغ براي فروش يخ در قطب شمال است كه كسي آن را نمي‌خرد چون نيازي ندارد. بنابراين همين كه چنين شعاري خريدار دارد، به معناي جدي بودن مفهوم و مصداق آن نزد مردم است.

شواهد عيني براي درستي چنين گزاره‌اي فراوان است، هم در حوزه سياست داخلي اين شواهد وجود دارد، هم در اقتصاد، سياست خارجي، اجتماعيات و فرهنگ و حتي امنيت است، بيان تكرار شواهد آن ملال‌انگيز است، ولي ذكر يك نكته مهم است. چرا رغبت به انتخابات در ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ خيلي كمتر از انتظار رسمي بود؟ اگر اين شعار و گفتار نزد مردم مقبوليت دارد، به نحوي كه نامزدهاي انتخاباتي مي‌كوشند با بيان آن، نظر موافق مردم را جلب كنند، پس چرا مردم نمي‌كوشند كه با مشاركت انتخاباتي و انتخاب نامزد مورد نظرشان، اين خطر را برطرف كنند؟

تركيب اين دو گزاره نشان مي‌دهد كه يا به شعار‌دهندگان اعتمادي ندارند يا امكان انتخاب آنان را براي خود منتفي مي‌دانند و  يا اختيارات آنان را براي رفع خطر كافي نمي‌دانند والا هيچ دليل ديگري براي عدم حضور مردم در پاي صندوق‌هاي رأي وجود ندارد. چون مردم بيش از همه و به‌ويژه بيش از مديران رسمي نگران آينده كشور و فرزندان خود هستند.
بنابراين فارغ از اينكه نگراني مزبور تا چه اندازه واقعيت داشته باشد وظيفه حكومت است كه به اين نگراني كه بازتابي از نگراني مردم است، توجه كند و در مقام رفع آن برآيد، زيرا مردم بر اساس همين نگاه خود عمل مي‌كنند، حتي اگر اين نگاه درست نباشد – كه البته به نظر من نيز درست است – زيرا به جز شواهد عيني، بخش‌هاي گسترده‌اي از جامعه با اين گزاره همسو و هم‌نظر هستند.

بنابراين براي روشن شدن ماجرا همه نامزدهاي انتخاباتي بايد به اين پرسش پاسخ بدهند كه آيا با ادامه وضع موجود، نگران ايران و آينده آن هستند يا خير؟ اگر پاسخ خير است، يعني با ادامه سياست‌هاي كنوني هيچ نگراني ويژه‌اي از آينده كشور ندارند؟

اين را مردم بايد متوجه شوند كه نسبت هر نامزدي با سياست‌هاي جاري در سه سال گذشته چيست؟ ولي اگر براي آينده ايران نگران هستند، آنگاه بايد توضيح بدهند كه چه چيز آنان را نگران كرده است؟ چرا اين مساله نگران‌كننده است؟ سياست‌ها و برنامه‌هاي او براي رفع اين نگراني چيست؟ همچنين در ميان انواع مسائل و موضوعات نگران‌كننده، اولويت را به كدام‌ها مي‌دهد؟ بايد در اين باره فراتر از وعده دادن، برنامه روشن دهد و مشخص كند كه آيا اين وعده در چارچوب اختيارات و امكانات رياست‌جمهوري هست يا خير؟ با كدام نيروي سياسي و اجتماعي مي‌خواهد اين مسائل را حل كند؟

يكي از علل مهم عدم مشاركت مردم در انتخابات همين وعده‌هاي غيرشفاف و فراتر از امكانات و توانايي‌هاي قانوني رييس‌جمهور است كه در عمل نيز اجرايي نمي‌شود. به همين علت است كه بسياري از مردم معتقدند، فرق نمي‌كند كه چه كسي رييس‌جمهور شود؛ چون اصلاح روندهاي جاري در كشور فراتر از اختيارات رييس‌جمهور است. اميدواريم كه اين انتخابات شرايطي را فراهم كند كه حداقل بخشي از نگراني‌هاي مردم نسبت به آينده ايران برطرف شود.

با ما با نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ همراه باشید!

کدخبر 2879
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir