سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

دسته‌بندی در دولت سیزدهم: چرا اعضای کابینه رقیب هم شدند؟

رقابت بین اعضای کابینه ابراهیم رییسی برای رسیدن به ریاست جمهوری در انتخابات 1403
در پشت پرده چه خبر است؟ چرا اعضای کابینه ابراهیم رییسی برای رسیدن به ریاست جمهوری با هم رقابت می‌کنند؟

گزارش خبرگزاری انتخابات ۱۴۰۳: خبرگزاری ایلنا در گزارشی با عنوان «بازی تاج و تخت دولتی ها برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری» به رقابت اعضای کابینه ابراهیم رییسی برای رسیدن به ریاست جمهوری پرداخت و نوشت:

این روزها انتخابات در میان اهالی سیاست گرم و پر تب و تاب دنبال می‌شود اما در روزهای اخیر نامه‌ای با امضای تعدادی از اعضای کابینه خطاب به شورای نگهبان منتشر شد که به نوعی با علم به عدم واجد شرایط بودن محمد مهدی اسماعیلی وزیر دولت سیزدهم و کاندیدای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، نگاشته شده تا وی را ادامه دهنده راه شهید رییسی معرفی کنند و به این وسیله زمینه اخذ تایید صلاحیت وی را فراهم کنند، نامه‌ای که حامیان دولت آن را «مشورت مومنانه» خواندند.

اسماعیلی البته با یا بدون این نامه تایید نخواهد شد چراکه با سابقه معاونت سیاسی استانداری و یک دوره کمتر از ۳ سال وزارت بعید است که از وی یک رجل سیاسی در تراز مدنظر شورای نگهبان بسازد؛ با این حال او وارد عرصه شده تا به زعم خود و برخی رفقای همکارش، در هیات دولت ادامه دهنده راه رییس‌جمهور شهید باشد.

در نظرسنجی بزرگ انتخابات ۱۴۰۳ شرکت کنید

کاندیداتوری او البته کم حاشیه هم نبود چراکه گفته می‌شد اسماعیلی و حامیان در دولت با تحت فشار قرار دادن محمد مخبر معاون اول دولت سیزدهم و کفیل ریاست جمهوری از کاندیداتوری وی جلوگیری کرده‌اند، اقدامی که بیش از هر کسی به نفع سعید جلیلی که برای کاندیداتوری‌اش از هشتگ (#شهید_زنده) استفاده می‌شود، خواهد بود.

از سوی دیگر حامیان اسماعیلی افرادی هستند که همواره از نزدیکان سعید جلیلی محسوب می‌شوند، برای مثال در روز ثبت‌نام محسن منصوری و میثم نیلی برادر داماد شهید رییسی او را همراهی کردند که از چهره‌های نزدیک به جلیلی شناخته می‌شوند به ویژه نیلی که مدیرمسئولی رسانه نزدیک به جبهه پایداری را بر عهده دارد.

در چنین شرایطی محمد مخبر شاید جدی‌ترین و بیشترین شانس برای حضور در این عرصه را داشت اما به نظر می‌رسد چالش‌های او با نزدیکان جبهه پایداری که در ماه آخر بارها زمزمه‌های آن شنیده می‌شد و حتی احتمال برکناری مخبر را مطرح می‌کردند، بالاخره در این مرحله کارساز افتاد و نزدیکان این طیف سیاسی در دولت به نوعی او را تحت فشار دادند تا در انتخابات وارد نشود.

در سمت مقابل اما یکی از جدی‌ترین رقبای اسماعیلی و جلیلی و سایر مدعیان ادامه راه شهید رییسی، بذرپاش است؛ رقیبی قدرتمند و دارای شبکه تشکیلاتی منسجم و گسترده که حتی در روزهای اخیر بخشی از واکنش‌ها و تخریب‌های حامیان نویسندگان نامه مشورت مومنانه به سوی او گسیل شد و به نوعی ظن و گمان‌ها بذرپاش و تیمش را عامل انتشار نامه مذکور مطرح کردند.

در همین چارچوب به نظر می‌رسد نزدیکان و یاران مخبر هم در حال کمک‌رسانی به ستاد و تیم بذرپاش باشند، چه اینکه ممکن است با پیروزی بذرپاش همچنان فضایی برای ادامه حضورشان در دولت فراهم باشد، امری که با اسماعیلی و جلیلی تقریبا محال به نظر می‌رسد.

البته با همه این اوصاف به‌نظر نمی‌رسد اسماعیلی یک کاندیدای جدی و با عزم پیروزی باشد چراکه از سبد رأی چندانی هم برخودار نیست و صرفا اعلام نزدیکی و علاقه به شهید رییسی نمی‌تواند متضمن ایجاد سبد رأی در بدنه اجتماعی و سیاسی آن طیف از جریان انقلابی باشد که رییسی آن ها را نمایندگی می‌کرد.

اما در مقابل سعید جلیلی که اکنون سومین کاندیداتوری خود را تجربه می‌کند با عزم جدی آمده تا پیروز میدان باشد، در این مسیر حتی یاران و نزدیکانش از نقد دولت سیزدهم و بی‌برنامه خواندن کابینه شهید رییسی ابایی ندارند. اما جلیلی در بهترین حالت در سال ۹۲ کمی بیشتر از ۴ میلیون رأی کسب کرد و در انتخابات ۱۴۰۰ هم چند روز قبل از برگزاری انتخابات کنار کشید.

حال او آمده تا سبد رأی ۴ میلیونی خود را با کمک دولتمردان نزدیک و معرفی خود به عنوان شهید زنده به عنوان جایگزین شهید جمهور، ارتقاء داده و تلاش کند تا بخشی یا تمامی سبد آراء مرحوم رییسی را به حساب خود واریز کند. امری که در مسیر تحقق آن تنها نیست و رقیبانی سرسخت در مقابل خود دارد او مهرداد بذرپاش و صولت مرتضوی ۲ تن از وزرای کابینه آیت الله رییسی را در مقابل خود می‌بیند اما ظاهرا اسماعیلی قرار است در کنار او باشد.

براساس برخی اظهارنظرها گمان می‌رود که اسماعیلی آمده تا در مناظرات انتخاباتی یار کمکی جلیلی باشد، نقشی که در سال ۱۴۰۰ زاکانی برای مرحوم رییسی ایفاء کرد و یار کمکی وی در مناظرات انتخاباتی بود.

با همه این اوصاف باید تا پایان بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان و اعلام نتایج آن صبر کرد تا بتوان ارزیابی دقیق‌تری از آرایش سیاسی نامزدها داشت.

 

کدخبر 3079
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir