سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

توضیح سخنگوی ستاد انتخابات درباره دلیل اخذ رای کاغذی و عدم ضرب مهر روی شناسنامه

توضیحات محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور
توضیحات محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره چرایی عدم استفاده از صندوق رای الکترونیکی و استفاده از شیوه سنتی کاغذی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری.

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره چرایی عدم استفاده از صندوق رای الکترونیکی و استفاده از شیوه سنتی کاغذی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در خصوص عدم برگزاری انتخابات الکترونیکی، همانطور که مطلع هستید، قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و قانون انتخابات ریاست جمهوری متفاوت است. به همین جهت در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماده ۱۱۶، به وزارت کشور اجازه داده شده بود تا پیشنهاد برگزاری انتخابات الکترونیک را با تایید شورای نگهبان ارائه کند. مرحله اول انتخابات مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه رشت، قم، ملایر و آبادان با تایید شورای نگهبان به صورت تمام مکانیزه برگزار شد و مردم هم در این چهار حوزه انتخابیه استقبال خوبی از این موضوع داشتند.

عدم تصویب برگزاری انتخابات تمام مکانیزه در قانون انتخابات ریاست جمهوری

وی افزود: درخواستی داشتیم که در مرحله دوم این تجربه در برخی حوزه‌ها تکرار شود. ما آمدیم در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی این موضوع را مطرح کردیم. شورای نگهبان مجوز برگزاری انتخابات الکترونیک در هشت حوزه را صادر کرد. آبادان و ملایر به مرحله دوم رفتند و در شش حوزه دیگر از جمله تهران این مجوز صادر شد. در بررسی‌هایی که ما از برگزاری انتخابات مرحله دوم داشتیم استقبال از سوی همکاران ما در میان عوامل اجرایی، نظارتی و مردم مثبت بود.

اسلامی تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری هم پیشنهاد برگزاری انتخابات تمام مکانیزه در کلان‌شهرها را دادیم. بعد از آن کارگروهی بین ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان تشکیل شد. کارگروه کار خود را آغاز و نتایج آن را اعلام کرد. نکته‌ای که در اینجا پیش آمد عدم تصویب قانون در انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر برگزاری انتخابات تمام مکانیزه بود. به جهت محدودیت قانونی که در قانون انتخابات ریاست جمهوری داریم نشد که انتخابات تمام مکانیزه را کلید بزنیم.

نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

مدارک هویتی برای رای دهی شناسنامه یا کارت ملی است

وی ادامه داد: از این حیث انتخابات ریاست جمهوری را به صورت تعرفه کاغذی برگزار خواهیم کرد که در کنار آن دستگاه احراز هویت را داریم. در قانون انتخابات ریاست جمهوری که توسط مجلس یازدهم آن هم در آخرین روز کاری مصوب شد، یک مصوبه‌ای تغییر پیدا کرد و آن مصوبه این بود که عبارت «مدارک هویتی شناسنامه و کارت ملی» به عبارت «مدارک هویتی شناسنامه یا کارت ملی» تغییر پیدا کرد. در این موقعیت دستگاه احراز مشخص می‌کند فردی که می‌خواهد در انتخابات شرکت کند قبلا رای داده است یا خیر. در آن صورت ضرب مهر از شناسنامه برداشته می‌شود به جهت اینکه فرد رای دهنده می‌تواند با شناسنامه و کارت ملی رای دهد. در قانون انتخابات مجلس ۵ مدرک هویتی شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت، گذرنامه و گواهی‌نامه وجود داشت. اما در قانون انتخابات ریاست جمهوری در ماده ۱۹ با اصلاحیه‌ای که خورد فقط دو مدرک هویتی شناسنامه یا کارت ملی نیاز است.

۲۵ خرداد تعرفه‌های کل استان‌ها توزیع خواهد شد

اسلامی افزود: ما در شعب اخذ رای دستگاه احراز هویت را داریم. رای دهنده با شناسنامه یا کارت ملی وارد می‌شود. احراز صورت می‌گیرد که آیا واجد شرایط است یا نیست یا قبلا رای داده است یا خیر؟‌ بعد از صحت سنجی تعرفه به صورت کاغذی به او داده خواهد شد. تعرفه انتخابات ریاست جمهوری هم به صورت ایرانی و اسلامی به شکل زیبا و دقیق طراحی شده است و در ۲۵ خرداد تعرفه‌های کل استان‌ها با هماهنگی ستاد انتخابات در استانداری‌ها توزیع خواهد شد.

به استان‌های زائر پذیر و مهمان‌پذیر بیشتر از حد ممکن تعرفه ارسال می‌کنیم

سخنگوی ستاد انتخابات گفت: به برخی از استان‌هایی که زائر پذیر و مهمان‌پذیر هستند مانند استان‌های خراسان رضوی، مازندران و قم به جهت آنکه زائر یا گردشگر دارند، بیشتر از حد ممکن تعرفه ارسال می‌کنیم تا کمبودی به لحاظ تعرفه وجود نداشته باشد.

دستگاه‌های احراز هویت برای ۲۰ استان ارسال شده است

وی تصریح کرد: در مورد دستگاه‌های احراز هویت هم با هماهنگی شورای نگهبان کنترل باتری‌ها و برق آن و کنترل کیفی صورت گرفته است. تا به امروز این دستگاه‌های احراز برای ۲۰ استان ارسال و به مابقی استان‌ها هم ارسال خواهد شد. دستگاه رزرو یا ذخیره هم در نظر گرفته شده است.

۶۰ هزار شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت

سخنگوی ستاد انتخابات با بیان اینکه ما ۶۰ هزار شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت، گفت: عوامل اجرایی را تا هفته بعد در سامانه جامع نهایی می‌کنیم تا عوامل اجرایی در هر شعبه مشخص شوند. شعب انتخابات ریاست جمهوری تقریبا با شعب انتخابات مجلس شورای اسلامی مشابهت دارد زیرا زمان کمی داشتیم و باید در مدت ۵۰ روز انتخابات ریاست جمهوری را برگزار می‌کردیم.

دلیل  عدم ضرب مهر روی شناسنامه

اسلامی درباره آنکه چرا روی شناسنامه مهر انتخابات نمی‌خورد و اینکه آیا این مساله شائبه استفاده از یک شناسنامه در چند حوزه را ایجاد نمی‌کند، گفت: کارت ملی هم اضافه شده است. در روز آخر دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، قانون انتخابات ریاست جمهوری در ماده ۱۹ اصلاحیه خورد. اگر یک نفر کارت ملی بدهد به دلیل آنکه قانون تغییر پیدا کرده ما کارت ملی را خواهیم گرفت. لذا نمی‌توانیم روی کارت ملی مهر بزنیم و فقط در شناسنامه جای مهر دیده شده است. از این حیث ضرب مهر در اصلاحیه جدید نسخ می‌شود.

منبع: ایلنا

کدخبر 3355
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir