سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

روزنامه سپاه: خاتمی دیگر آن خاتمی سابق نیست

محمد خاتمی
مشکل اینجاست که اصلاح‌طلبان هر کاندیدایی را معرفی کنند، مردم استقبال نمی‌کنند. حتی اگر کاندیدای حداکثری هم معرفی کنند، مردم استقبال نمی‌کنند.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی با عنوان «اذعان اصلاح طلبان به کاهش وزن سیاسی خود» نوشت:

روزنامه شرق در مطلبی به کاهش وزن سیاسی محمد خاتمی در جامعه و در میان افکار عمومی اذعان کرده است. این روزنامه بیان می‌دارد اگرچه اصلاح‌طلبان در موضعی طرفدارانه از رئیس دولت اصلاحات وی را هنوز در آرای مردمی تأثیرگذار می‌دانند، اما نمی‌توانند افول بدنه رأی اصلاحات و خاتمی را کتمان کنند. بسیاری از اصلاح‌طلبان در سال‌های گذشته و پس از عیان شدن ناکارآمدی دولت روحانی و به دلیل حمایت کاملی که خاتمی از روحانی داشت، معتقد بودند که خاتمی بخشی از افکار عمومی حامی خود را از دست داده است.

مرتضی مبلغ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب از حزب رادیکال اتحاد ملت در گفت‌وگویی با شرق معتقد است که سرخوردگی مردم به دلیل شرایط جامعه و مشکلات موجود است و دلیل افول خاتمی نیست. او معتقد است: «اگر مردم پای صندوق حاضر نمی‌شوند، به دلیل عدم توجه به توصیه یا رأی خاتمی نیست، بلکه به دلیل ناامیدی از روند انتخابات و تأثیر آن بر وضعیت اقتصادی، معیشــتی، اجتماعی و فرهنگی آن‌هاســت» و به نظر او «زمانی که اعتماد جامعه به صندوق رأی تا اندازه‌ای ترمیم شود، یقیناً به همان اندازه پایگاه و جایگاه اجتماعی سیدمحمد خاتمی می‌تواند در حمایت از پزشکیان محور و منشأ اثر باشد.».

اما او طبق معمول بیشتر اصلاح‌طلبان نگاه فرافکنانه دارد و در خصوص نقش خاتمی در ایجاد شرایط نامناسبی که از جامعه توصیف می‌کند، توضیحی نمی‌دهد. آیا خاتمی هشت سال در این کشور رئیس‌جمهور نبوده است؟ آیا او هشت سال در دهه ۹۰ حامی دولت روحانی که باعث نارضایتی بسیار مردم و حتی ناامیدی توده‌های اصلاح‌طلب از صندوق رأی شد، نبود؟ و آیا خاتمی برای رأی آوردن روحانی، اعتبار خود را هزینه نکرد؟

در ادامه، روزنامه شرق درباره نظر علی صوفی، دبیر کل حزب پیشرو اصلاحات درباره وزن سیاسی رئیس دولت اصلاحات نوشته «به اذعان صوفی”وزن خاتمی برای کشاندن مردم در انتخابات تعیین کننده نخواهد بود “، چراکه این فعال سیاســی، گسل جامعه با انتخابات وصنــدوق رأی را جدی‌تر از آن می‌داند که یک دیدار بین سید اصلاحات و مسعود پزشکیان بتواند آن را پر کند و در نهایت به یک مشارکت بالای ۶۰ درصد و اقناع بخش عمده آرای خاکستری منجر شود.»

این روزنامه افزود: «این چهره سیاســی اصلاح‌طلب مجدد بر گفته قبلی خود مانور می‌دهد که “گســل و قهر مردم با صندوق و انتخابات، صرفا با حضور خاتمی پر نخواهد شد”».

صوفی در این گفتگو درباره تأثیر دیدار رئیس دولت اصلاحات از پزشکیان برای افزایش سبد رأی این کاندیدای انتخاباتی تصریح می‌کند: این دیدار به دلیل آنکه پیشاپیش ســید اصلاحات از کاندیدای رسمی جبهــه اصلاحات حمایــت کرده بود و به دنبــال آن، از قبل دیدار پزشــکیان و ســیدمحمد خاتمی قابــل پیش‌بینی بود، نمی‌تواند به عنوان نقطه عطفــی برای تحرکات اصولگرایی در جهــت اتحاد، ائتــلاف و در نهایت انتخــاب گزینه واحد عمــل کند. سال ۱۴۰۰ و چندی پس از انتخابات ریاست جمهوری که با پیروزی سید ابراهیم رئیسی به پایان رسید، سردبیر روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در سرمقاله این روزنامه نوشته بود که «اگر خود خاتمی هم در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا می‌شد بیشتر از همتی (۵/ ۲ میلیون) رأی نمی‌آورد.»

یا در اواخر سال ۱۴۰۰ صوفی گفته بود که «مشکل اینجاست که اصلاح‌طلبان هر کاندیدایی را معرفی کنند، مردم استقبال نمی‌کنند. حتی اگر کاندیدای حداکثری هم معرفی کنند، مردم استقبال نمی‌کنند. آن زمانی که اصلاح‌طلبان در میان مردم محبوبیت داشتند، به خاطر افراد یا احزاب اصلاح‌طلب نبود، بلکه همه این‌ها به کاریزمای آقای خاتمی نیاز داشتند. البته آقای خاتمی هم دیگر آن خاتمی سابق نیست و آن نفوذ قبلی را ندارد و به همین دلیل است که خود را کنار کشیده است.»

در هر حال، در درون اصلاحات کاهش سرمایه اجتماعی و کاهش محبوبیت نسبی لیدر‌های اصلاحات وجود دارد و گاه به فضای رسانه هم کشیده می‌شود.

کدخبر 5576
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir
 • فاطمه:10:01
  ميخوام ى جورى با هاش صحبت كنم امكانش هست؟
 • رضا:15:38
  سلام وعرض ادب واحترام خدمت آقای دکترپزشکیان اینجانب مدت۴سال است که ازمحل کارم تعلیق شده ام وبیکارم ودختری ۴ساله دارم خداوندشاهداست که اینها حق منوفرزندم راضایع کردند ازجناب عالی خواهشمندم دستورات برگشت به کاره بنده رابفرمائید تاخجالت زده فرزندم نباشم باتشکر فراوان ازجناب عالی تورا به این ماه محرم وآقا امام حسین علیه السلام دستورات لازم رامبذول بفرمائید.