سایت انتخابات ۱۴۰۳ متعلق به هیچ کاندیدایی نیست و کاملا مستقل فعالیت می‌کند

Search

نامزدها از فردای انتخابات می‌ترسند، همدیگر را نقد نمی‌کنند!

مصاحبه با تقی آزاد ارمکی درباره انتخابات ریاست جمهوری 1403
مردم اقبال زیادی به شرکت در انتخابات ندارند و این مناظره‌ها می‌توانست به افزایش مشارکت کمک کند، اما تا اینجا به نظر می‌رسد موفقیتی در جهت افزایش مشارکت حاصل نشده است.

صداوسیما برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پنج مناظره انتخاباتی تدارک دیده که تا شب گذشته ۳ جلسه از این ۵ مناظره برگزار شد.

نخستین مناظره کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم با محوریت «اقتصاد»، مناظره دوم با محوریت «خدمتِ عدالت محور دولت» و مناظره سوم با عنوان «انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی» برگزار شد.

مناظره نگویید در بهترین حالت میزگرد است!

تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران در گفتگو با تابناک می‌گوید آنچه تاکنون نمایش داده شده مناظره نیست و بیشتر به میزگرد شبیه است.

او ادامه می‌دهد: موضوعی مطرح می‌شود و هر نامزد از یک بعد موضوع وارد موضوع می‌شود و هر فردی از یک وجه درباره موضوع مطرح شده سخن می‌گوید و این نوع طرح بحث اصلا به معنای مناظره نیست و در بهترین حالت می‌توان آن را میزگرد نامید.

تمامی نامزد‌ها معترض هستند

استاد برجسته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران ادامه می‌دهد: تفاوت عمده‌ای میان نامزد‌ها وجود ندارد و از لحاظ نوع نگاه، هر شش نفر در دسته نامزد اعتراضی قرار می‌گیرند در حالیکه برخی از نامزد‌ها نقش عمده‌ای در ساختن وضع موجود دارند. به عبارت دیگر عامل ایجاد وضع موجود در این میزگرد معرفی نمی‌شود.

همه مشکلات به دولت روحانی بر می‌گردد، اما خبری از نقد نیست!

این جامعه‌شناس مدعی می‌شود که گویی اصراری وجود دارد که در مورد برخی دولت‌ها در این مناظره‌ها سخنی گفته نشود این در حالیست که همه مشکلات به دولت روحانی بر می‌گردد، دولت رئیسی در انتخابات برگزیده شد تا مشکلات (مسکن، اشتغال، تورم و..) و بحران‌های ایجاد شده دولت روحانی را حل کند، اما بر بحران‌ها افزود.

از ترس نهم تیر همدیگر را نقد نمی‌کنند!

ارمکی با اشاره به فضای کسل کننده مناظرات ریاست جمهوری می‌گوید: نامزد‌ها همدیگر را نقد نمی‌کنند چراکه از فردای انتخابات و رئیس جمهور شدن یکی از دیگری، ترس دارند.

او ادامه می‌دهد: اصولگرایان برنامه و کارنامه مسعود پزشکیان را به صورت جدی نقد نمی‌کنند و از سخنان او به راحتی عبور می‌کنند؛ از آن طرف هم پزشکیان نقد جدی به افرادی مانند سعید جلیلی که در تضاد ۱۸۰ درجه‌ای با او قرار دارد مطرح نمی‌کند.

مناظره‌ها می‌توانست رای پزشکیان را افزایش دهد، اما نشد

ارمکی معتقد است که برگزاری مناظره‌ها تاکنون تاثیری در افزایش مشارکت مردم نداشته و می‌افزاید: با توجه به دلایل مختلف از جمله برگزاری انتخابات زودتر از موعد، مردم اقبال زیادی به شرکت در انتخابات ندارند و این مناظره‌ها می‌توانست به افزایش مشارکت کمک کند، اما حداقل با توجه به این ۳ مناظره به نظر می‌رسد موفقیتی در جهت افزایش مشارکت مردم حاصل نشده است.

این جامعه شناس معتقد است مناظره‌ها می‌توانست مسیر انتخابات را به سمت مسعود پزشکیان و البته افزایش مشارکت تغییر دهد، اما موفقیتی در این زمینه حاصل نشده است.

مناظره بایدن و ترامپ را تماشا کنید و تفاوت‌ها را احساس کنید!

ارمکی با بیان اینکه مناظره‌های انتخاباتی بیشتر یک نمایش تلویزیونی است تا یک فضایی که جریان فکری ایجاد کند، عنوان می‌کند: مناظره باید ساختار متفاوتی داشته باشد برای تماشای مناظره واقعی پیشنهاد می‌کنم هفتم تیرماه حتما مناظره بایدن و ترامپ را مشاهده کنید تا تفاوت‌ها را احساس کنید.

در مناظره‌ها موضوعات حاکم هستند نه ایده‌ها

او معتقد است مناظره‌های سیاسی باید جهت دار باشند و ادامه می‌دهد: جلیلی به عنوان نماد اصولگرایی رادیکال، قالیباف به عنوان اصولگرای میانه رو و پزشکیان به عنوان نماد اصلاح طلبی در این مناظره‌ها حضور دارند، اما در این مناظره‌ها به جای جریان‌ها و ایده و چالش ها، موضوعات حاکم هستند و همین موضوع موجب شده تا مناظره‌ها کسل کننده و ناموفق باشند.

کدخبر 5848
Picture of سردبیر

سردبیر

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
نظر شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین دیدگاه‌ها
 • احمد:15:12
  سلام ‌اقای‌پزشکیان‌به‌مارای‌دادیم‌چون‌شعوردارم.لطفابه‌شعورماتوهین‌نکنید.هیچ‌دولتی‌نتوانسته‌طرح‌ضربتی‌جایگزینی‌پیکان‌هاوسواری‌فرسوده‌راانجام‌دهد.اگرحقیقت‌رامیگوییددستوردهیدتاتمام‌شدن‌همه‌وجایگزینی‌اخرین‌سواری‌فرسوده‌درایران‌شرکتهای‌خود روسازی‌به‌هیچکس‌وهیچ‌ارگانی‌به‌جزدارندگان‌سواری‌فرسوده.تحویل‌ندهندوتسهیل‌وتسریع‌فرمایید..‌اگرنمیتوانیدراحت‌ترین‌راه‌راانتخاب‌فرماییددستوردهیدطرخ‌جاگزینی‌جمع‌شودماهم‌باهمین‌قراضه‌مان‌بسازیم‌تابمیریم.اینکارازعزاداری‌عاشوراواجبتراست.امام‌حسین‌هم‌راضی‌تراست...مردانه‌صادقانه‌بفرماییدواینقدربه‌شعورماکه‌رای‌به‌شمادادیم.توهین‌نکنیدحق‌مانیست....قم
 • محمد اخوان آتشگاه:14:51
  سلام عرض ادب و احترام تبریک میگم.فقط مشکلات خودراکجااعلامکنیم
 • نهال:23:08
  سلام موفقیت دکتر را تبریک می گم . خواهشا سیستم وزارت آموزش و پرورش را کلا عوض کنید . افراد وزارت خانه وابستگان خود را که هیچ شتیستگی ندارن در سمت های مختلف از جمله مدیر مدرسه گذاشتن که هیچگونه شایستگی ندارن
 • عبدالحق:08:11
  بادرود و سلام ما مردم بلوچستان پشتت هستیم ان الله بعدشم این همه رییس جمهور وعده الکی دادن بنده چهار سال دنبال کارکمیته هستم مستاجرم با بچه ومادر همه خدا شما روخیربده دلگرم شمایم
 • کبری بهرامی:16:05
  عرض سلام و تبریک به آقای پزشکیان آقای پزشکیان امروز روز شهادت حضرت علی اصغر شما رو قسم میدم به گلوی پاره پاره آن عزیز به ما هم کمک کنید یه وام می‌خوام برای خودم شغلی روستامون شروع کنم خیلی هزینه کردم بابت کلاسام رایشگری کمک کنید راه بندازم با کمک جنابعالی ممنونم
 • نظری:21:21
  پرسپولیس از چه نظر پرسپولیس است؟ و استقلال از چه نظر استقلال است؟ اگر پیراهن آبی را بر تن بازیکنان پرسپولیس کنید تبدیل میشود به استقلال ! و بالعکس ... به همین مضحکی ، به همین سادگی ! حالا دیگر فرقی ندارد شما به جلیلی رای داده اید یا پزشکیان ، چون روی پیشانی شما نوشته نشده "رای دهنده به فلانی!" حتی اگر واقعا به پزشکیان رای داده باشید ، دیگران میتوانند بگویند دروغ نگو ، از قیافه ات مشخصه به جلیلی رای دادی و بالعکس ! حالا خوب یا بد پزشکیان به همه مردم بر می گردد فاغ از ژنتیک شان ! اگر یارانه را قطع کند یا افزایش ندهد ، اگر بنزین را گران کند ، اگر تورم بیشتر شود ، اگر بدهی دولت افزایش یابد ، اگر استخدام ها لغو شوند، اگر طرح مسکن متوقف شود ، گریبانگیر همه است از ماکو تا راسک ! البته فقری که برای طبقات ضعیف جامعه ابجاد شود از طرف دیگر به نفع و سود الیگارشی ها هم هست، همان کسانی که ثروت باد آورده زیادی بدست آوردند و حاصلش کاخ هایی شد در دوبی و ابوظبی ... . راهکار چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا ۴ یا ۸ سال بعد دوباره جلیلی بیاید و فساد را در ایران ریشه کن کند؟؟! با این حساب باید جلیلی برود در اتحادیه اروپا و آمریکا و سایر نقاط جهان هم رئیس جمهور شود تا آنها هم از شر فساد رهایی یابند!!
 • روئا:14:50
  ♦️چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود؟ ✍️مصطفی فقیهی 🔹عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران ‏که پیروزِ آن ‏بدون هیچ قول و وعده ‏و بی‌حمایتِ هیچ سلبریتی ‏و با کسبِ آراء فقرا ‏و بدنه‌ی سنتی-سیستمی ‏و آراءِ نُو خاکستری‌ها ‏و در برابر یک دولت و ستاد و سیما ‏بر صندلی ریاست‌جمهوری نشست ‏🔹با مشارکت مضاعف در دور دوم‌ ‏نسبت به دور اول ‏برخلافِ همه‌ی ادوارِ دو دوره‌ای #برای_ایران #طبیب_ایران #زندگی_بدون_شرمساری 🇮🇷 #همه_باهم_برای_ایران @dr_pezeshkian_ir